среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Демонстрантите се разотидоа, протестите завршија без инциденти

Демононстрантите се разотидоа, а протестите поминаа без никакви инциденти. Незадоволните граѓани кои овојпат излегоа на протест официјално со организатор, ги кажаа своите барања.

image-d2d0920eab7d40b2a738141de8c9ba22d92c974c07486574bedc0e7777083f0e-V

Последни вести

Демононстрантите се разотидоа, а протестите поминаа без никакви инциденти. Незадоволните граѓани кои овојпат излегоа на протест официјално со организатор, ги кажаа своите барања.

Тие најавија дека протестите нема да престанат се додека не бидат исполнети следните барања: Ослободување на осудените во случајот Монструм и нивно обештетување; итно разрешување на јавниот обвинител и судијата од случајот, како и нивно кривично гонење за злоупотреба на службената должност; оставка од министерката за внатрешни работи, итно ослободување на сите приведени лица од протестите во Скопје и Тетово, како и барањето јавниот правобранител , Хелсшинкиот комитет, ОБСЕ да ги посетат приведените од протестите во Скопје и Тетово и праведно да ги известат нивните роднини и пошироката јавност за нивната физичка и здравствена состојба.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести