сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Демонстрантите во Киев во мрак, исклучени уличните светла

Повеќе од 10 илјади луѓе вчера се собраа во центарот на Киев на првиот поголем опозициски собир во Новата година. Со ова протестите против оддалечување на Украина од Европската унија влегоа во седмата недела.

kiev

Поврзани вести

Демонстрантите на централниот киевски Плоштад на независноста, синоќа на Бадник остнаа во потполн мрак, имајќи предвид дека власта ги изгасна уличните светла, објавија локалните медиуми.

Светлата беа изгасени и во зградата на Синдикалното здружение на трговци кое служи како седиште на опозицијата како и на останатите згради кои се наоѓаат на Плоштадот на независноста. За да ги осветлат своите шатори и барикади украинските демонстранти користеа генератори кои работат на безнин.

Градските власти на Киев не сакаат да ја коментираат веста за мрак во центарот на градот, но соопштија дека примила голем број на жалби од граѓаните во врска со проблемите предизвикани од масовните протести во центарот на градот.

Луѓето кои живеат во околните згради се жалеле на проблеми во сообраќајот, многу отпад во близина на своите домови.

Повеќе од 10 илјади луѓе вчера се собраа во центарот на Киев на првиот поголем опозициски собир во Новата година. Со ова протестите против оддалечување на Украина од Европската унија влегоа во седмата недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести