сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Демонтирана експлозивна направа пред Капитол хил во Вашингтон

capitolll_hill_reuters

Последни вести

Антитерористичкиот одред на полицијата безбедно демонтираше експлозивна направа во експрес лонец поставена во напуштено возило во близина на Капитол хил во Вашингтон. Сопственикот на возилото е уапсен.

Ваков тип на бомби беа употребени за време на нападите на маратонот во Бостон во април 2013-та година.

Портпаролката на полицијата поручникот Кимберли Шнајдер изјави дека полициската патрола вчера забележала празно паркирано возило на улица, кај трговскиот центар западно од Капитол хил. Во возилото бил забележан лонецот, а бил детектиран и мирис на бензин.

Таа додаде дека полицијата ги демонтирала сомнителните уреди во возилото, вклучувајќи и лонец под притисок, што предизвикало гласна експлозија.

Фото: Reuters

 

Најчитани вести