среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

„Ден на дрвото“: Пет милиони садници ќе бидат засадени денеска низ Македонија

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници

Урбаните средини оваа година ќе бидат во фокусот, но ќе се сади на опожарените места и руралните средини

Урбаните средини оваа година ќе бидат во фокусот, но ќе се сади на опожарените места и руралните средини

Поврзани вести

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија.
Приоритети за пошумување се опожарени површини, голини во и надвор од шума во рамки на „Шумско стопанските единици“, локалитети во непосредна близина на урбани и рурални средини, локации покрај природни и вештачки езера на територијата на Република Македонија и државни патишта. Ќе се садат повеќегодишни дрвца од видовите даб, питом и див костен, јасен, јавор, каталпа, дива маслинка, липи, смрча, чемпрес, црн орев, багрем, бреза, бор, дуглазија, туја,… Покрај езерските крајбрежја во Охрид, Струга и Дојран изминатиот период беа засадени 400 палми. Изборот на дрвни видови за пошумување го врши „Македонски шуми“ во зависност од климатските услови, надморската височина и фенологијата на садниците.
За помасовно учество во акцијата Владата го прогласи денешниот ден за неработен.
На 12. акција акцентот е ставен на придобивките од пошумувањето за здравјето на луѓето, животните и целиот био-свет. Покрај спотот и промотивен материјал, со дизајн од плакатот брендиран е и двокатен автобус на ЈСП.
Промотивната кампања почна во петокот, кога дрвца засадија медицински експерти. Во акцијата вчера се вклучија и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој засади дрвца во дворот на градинката „Пеперутка“ во населбата Драчево. Преставници на дипломатскиот кор засадуваа дрвца во „Паркот на дипломатите“ во населено место Мршевци во општина Илинден.
Првата акција „Ден на дрвото“ беше спроведена на 12 март 2008 година кога беа засадени два милиона дрва. На 28 октомври 2008 година беше организирана и втората со засадување шест милиони садници, по што акцијата стана традиционална и досега засадени се над 51.432.310 шумски садници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести