вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ден на државноста во Словенија

HRVATSKO - SLOVENACKI POSLOVNI FORUM

Последни вести

Словенија денес го одбележува Денот на државноста, а претседателот Борут Пахор по тој повод порачал дека и покрај очигледни знаци на економски подобрување, постои само сомнеж дали досега е постигнато доволно за да со повеќе надеж се гледа во иднината.

И покрај бројните потешкотии горди сме на постигнатото и не смее да не „загуши таа политичка парализа“ навел Пахор на централната прослава на овој празник.

Словенските весници пренеле дека на прославата присуствувал целиот политички врв на Словенија, а денешниот празник ќе го одбележи и Словенечката католичка црква.

Денот на државноста е најголем национален празник на Словенија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести