сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Ден на жалост во Крива Паланка

marina-i-jovan-640x323

Поврзани вести

На вонредна седница Советот на Општина Крива Паланка донесе одлука за прогласување на 9 август – ден на жалост во општина Крива Паланка по повод трагичната смрт на Велиновска Марина (39) и нејзиниот малолетен син, шестгодишниот Јован, кои во сабота вечерта, на 6 август, трагично ги загубија животите во поплавите предизвикани од силното невреме кое го зафати Скопје.

Починатата Марина Велиновска беше мајка на две деца. Во моментот на страшното невреме целото семејство се враќало од годишен одмор. Таткото, кој е професионален пожарникар, и постариот син, по неколкучасовна борба со водената стихија успеале да ја избегнат кобната судбина.

Знамињата во општина Крива Паланка ќе бидат симнати на половина копје. Сите културни и спортски манифестации закажани на територијата на општината ќе бидат одложени и угостителските објекти ќе емитуваат сериозна музика.

Исто така, советниците донесоа одлука и за доделување  еднократна финансиска помош во висина од 300.000 денари за санирање на последиците од поплавите во Скопје и Тетово од 6 август 2016 година.

Најчитани вести