недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ден на жалост во БиХ поради загинувањето на рударите

rudari-zenica-650x396

Последни вести

Денеска во федерацијата Босна и Херцеговина е ден на жалост поради загинувањето на петмина рудари во зеничкиот рудник за јаглен.

Синоќа спасувачките екипи го извлекле телото и на последниот од загинатите рудари. Окното на рудникот Распоточје се урна во петокот по слабиот земјотрес што го погоди тоа подрачје.

Под земја, на длабочина од 800 метри останаа заробени 34 рудари, но 29 од нив екипите успеале да ги излечат живи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести