вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ден на жалост во БиХ

bosna

Последни вести

Во Босна и Херцеговина денеска е прогласен Ден на жалост по терористичкиот напад врз полициска станица во Зворник.

Одлука за прогласување Ден на жалост во двата ентитети донесоа Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина и Владата на Република Српска, јави ФЕНА.

Во напад врз полициска станица, извршен од 24-годишниот Нердин Ибриќ од село во близина на Зворник, убиен е Драган Џуруќ, припадник на Министерството за внатрешни работи на Република Српска и повредени се неговите колеги Жељко Гајиќ и Стево Миловановиќ. Ибриќ е убиен во последователна престрелка.

Полицаецот Драган Џуруќ ќе биде погребан денеска на гробиштата во Каракај, во близина на Зворник, со највисоки полициски почести.

Најчитани вести