Свет

Ден за почит на жртвите од тероризмот во Франција

Ден за почит на жртвите од тероризмот во Франција

Во Париз денеска се одржува Ден на сеќавање на сите жртви од терористичките напади во момент додека во Франција се уште на сила е вонредна состојба, јави дописникот на МИА од Париз. За време на церемонијата ќе бидат  прочитани имињата на сите загинати во нападите од лани во Париз и во јули во Ница. 

Под ситниот дожд, стотици луѓе се собраа непосредно пред 09:00 во градината на Интендантот на инвалиди, местото на церемонијата, преполно со емоции.

Роднините на жртвите или преживеаните зборуваа за осумте теростички напади од 1989 година до 13 ноември, покрај Жорж Салин, претседател на Здружението на 13 ноември, претставник на Животот за Париз, кој што учествуваше во организацијата на церемонијата, прочита текст цитирајќи разни жртви секогаш започнувајќи секој пат со “јас сум”, сеќавајќи се на познатата “Je suis Charlie”.

Покрај  претседателот Франсоа Оланд и премиерот Мануел Валс, многу министри и личности од сите политички партии, со сериозни лица, беа присутни на оддавањето на почит осум месеци пред претседателските избори.

Во првиот ред се најде поранешниот претседател Никола Саркози, кандидат за претседател од десницата, веднаш до него, неговите ривали, поранешниот премиер Ален Жупе и Франсоа Фијон, или претседателот на Модем, Франсоа Бајру.

– Очекувам дека семејствата на жртвите и на жртвите да се чувствуваат подобро опкружени”, изјави Бајру.

Борбата против тероризмот се најавува дека ќе биде една од клучните теми на кампањата за 2017 година.

Говорот на Франсоа Оланд, се очекуваше многу,  десет месеци по многу свечена почит оркестрирани од страна на извршната власт во дворот на Инвалидите за жртвите на 13 ноември 2015 во Париз и Сен Дени .

Оланд најави реформа на системот за обештетување на жртвите на тероризмот, како и преземање медицинска и психолошката помош веднаш по нападите и долго потоа. Тој смета дека треба да се направи хумана помошта за жртвите, но и на нивните блиски.

Пратеникот Ери Чиоти, во оваа прилика  побара национална почит и за жртвите од нападотво Ница.

Од 1998 година, Француската асоцијација на жртвите на тероризмот се состануваат на 19 септември, денот на нападот во 1989 година против францускиот ДЦ-10 авион на УТА над Нигер пред статуата -фонтана на “опсегот на зборот”, кој е единствениот париски споменик посветен на жртвите на тероризмот.

Но, од минатата година, Франција е влезена во нова ера, со “невиден број на жртвите на тероризмот”.

На 13 ноември 2015 година во Париз и Сен Дени (130 мртви), 15 јануари, 2016 во Уагадугу (30 лица, меѓу кои двајца француски), на 13 март во Гранд-Басам во Брегот на Слоновата Коска (19 мртви, четворица Французи), на 22 март во Брисел (32 загинат, еден француски државјанин), на 1 јуни во Гао, Мали (четири лица загинаа, еден француски државјанин), 13-ти јуни, еден полицаец и неговата сопруга убиени во нивниот дом во Мањавил, на 14-ти јули во Ница ( 86 лица загинаа на шеталиштето). На 26 јули, свештеник е убиен во неговата црква на, во близина на Руан.

И ако заканата е “максимална” во Франција, како што особено инсистира Мануел Валс и како што беше потврдено од страна на серија апсења извршиени во последните неколку дена во врска со плановите за џихадистички напади, тероризмот е политичко прашање.

Никола Саркози, кој ја посети во саботата Ница изјави дека е “неподносливо да не се знае што точно се случило”, за време на нападот на камионот, реактивирајќи ги критиките започнати ова лето од страна на некои претставници од опозицијата против владата.

Франсоа Оланд, за кого најновите анкети покажуваат дека ќе биде елиминиран во 1 круг од претседателските избори во 2017 година, ако биде  кандидат, се поставува од негова страна како бранител на владеењето на правото, отфрлајќи ги сите евентуални “вонредни состојби” во однос на пример предлозите на некои од десницата да лицата кои се регистрирани во картотеките на полицијата како радикализирани да бидат затворени превентивно.