Македонија

Денес сончево, од утре облачно со повремени врнежи од дожд

Денес сончево, од утре облачно со повремени врнежи од дожд

Од утре не очекува облачно време со повремени врнежи од дожд.

Во текот на денешниот ден ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер претежно од северозападен правец. По одделни котлини има услови за слаба магла.

Утринската температура во земјава ќе се спушти во интервалот од 4 до 12 а највисоката дневна  од 20 до 27 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер претежно од северозападен правец.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност
Во Скопје сончево со мала до умерена облачност

Утринската температура во земјава ќе се спушти 11, а највисоката дневна ќе достигне до 25 степени.

Од утре облачно со повремени врнежи од дожд
Од утре облачно со повремени врнежи од дожд

Од среда нашето подрачје ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни бранови од Медитеранот.

 

Времето ќе биде променливо, а на места значително облачно со повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат обилни.

Се очекува на повеќе места дневно да наврнат над 20 литри на метар квадратен воден талог. Дневните температури ќе бидат во опаѓање и ќе се движаат од 12 до 22  степена.