среда, 29 март 2017  |  Вести денес: 52

Денес и утре никаде без чадор: Два дена ќе врне

Времето во Македонија претпладне ќе биде малку до умерено облачно на североисток со услови за краткотраен дожд. Попладне ќе биде променливо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови.

dozd-cador-2

Поврзани вести

Времето во Македонија претпладне ќе биде малку до умерено облачно на североисток со услови за краткотраен дожд. Попладне ќе биде променливо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови.

Минималната температура ќе се движи од 10 до 17, а максималната од 17 до 29 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје претпладне променливо облачно со услови за слаб дожд, а попладне ќе биде нестабилно со појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. Температурата од 15 до 26 степени.

До вторник ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер.

Од среда под влијание на сува и многу топла воздушна маса ќе има нагло зголемување на температурите. За викендот највисоката темпаратура ќе достигне 40 степени на југоистокот од земјата.

Најчитани вести