понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Денеска започнува судскиот процес против Морси

morsi

Поврзани вести

Во главниот град на Египет започнува судскиот процес против поранешниот претседател на земјата Мохамед Морси, пренесуваат светските медиуми.

Тој е обвинет во организацијата на масовно бегство на негови соборци од затвор во 2011 година, за време на кое беа убиени претставници на органите на редот.

Морси уште е обвинет за убиството на десетици демонстранти, подготовка на терористички акти и шпионажа. Тој ги отфрла сите обвинувања и продолжува да се смета себеси за легитимен претседател на Египет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести