четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Денеска Ден на жалост во Бугарија

Vzirv-Gorni-Lom-Nova-TV

Последни вести

Денешниот ден е прогласен за Ден на жалоста во Бугарија по повод трагедијата во Горни Лом. Завчера во фабриката во бугарското село загинаа 15 луѓе, а тројца се повредени.

-Настрадале 13 мажи и две жени – соопшти директорот на Бугарската управа за цивилна одбрана, Николај Николов. Експлозијата била толку силна, што зад себе оставила кратер во земјата-изјавил Николов, пренесува АФП.

Тој додал дека причината за несреќата во фабриката која што е во приватна сопственост ,,веројатно е човечка грешка,,.

Полицијата соопшти дека по големата експлозија, неколку часа потоа имало и серија помали експлозии. Истрагата за причината за експлозијата е во тек.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести