сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Денеска е Преподобен Максим Исповедник

maksim-ispovednik-640x459

Поврзани вести

Во свое време свети Максим беше речиси единствениот столб на православието, кој бескомпромисно ја бранеше чистотата на верата од итрата ерес на монотелитите.

Од таа причина беше прогонет во Скитија, во тврдината Схимарис, каде што се упокои на денешен ден во 662 година. Преподобен Максим се слави на 21 јануари (стар календар), а денес се празнува пренесувањето на неговите мошти од Скитија во Цариград.

Не се сочувани сведоштва за времето кога се пренесени неговите мошти.

Најчитани вести