недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Денеска е Света Недела

svetanedela

Последни вести

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јули ,  Света великомаченица Недела.

Света Недела е светителски празник посветен на маченицата Недела и е еднаш во годината, на 20 јули. Св.маченица Недела е секогаш на една иста дата, а секоја година го менува денот.

Света Недела (името е превод на грчкото Кириакиа) се родила во Мала Азија и живеела за време на царувањето на Диоклецијан. Се родила како дете измолено од Бога, бидејќи нејзините родители Дорортеј и Евсевија долго време немале деца. Кога пораснала се развила во убава девојка, а телесната убавина ја дополнила со убавината на душата што ја беше стекнала преку постојан внатрешен, невидлив подвиг. Нејзината убавина привлекувала многу просители, но таа одбивала да се врзе со некој друг освен со Христос. Еден од одбиените просители, откако во себе ги разбудил злите мисли, ги поткажал пред властите света Недела и нејзините родители како христијани. Сите биле изведени на суд, мачени и најпосле погубени. Тоа се случило во 289 година во Никомидија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести