петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Денеска е Света Петка

sveta-petka

Последни вести

Денеска е Св. маченик Терентиј и маченичка Параскева.

Свети Терентиј беше Сириец. Беше женет и имаше седум деца. После многу маки пострада за Христа, заедно со жената и сите свои деца. Истиов ден Црквата ја прославува и света маченичка Параскева од Иконија. По смртта на родителите, таа го раздаде целиот имот на сиромашните. За време на гонењето од страна на император Диоклецијан беше изведена пред суд. Пред судот таа отворено изјави дека е христијанка, па заради тоа беше ставена на маки и најпосле погубена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести