среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Денеска е Светски ден на борбата против сиромаштијата

hrana

Последни вести

Денеска во целиот свет се одбележува Светскиот ден на борбата против сиромаштијата.Според проценки на ОН во светот има повеќе од 2,2 милијарди луѓе кои се сиромашни или на праг на сиромаштија.

Програмата на ОН за развој (УНДП) како главни причини за раст на сиромаштијата ги наведува поскапување на храната и војни, но и финансиската криза и природните катастрофи.

ОН вели дека основната социјална заштита за најсиромашните во светот би чинела помалку од два отсто од светскиот БДП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести