петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Денеска е Светски ден на штедењето

stedenje prase

Последни вести

По повод Светскиот ден на штедењето – 31 октомври Здружението на банкарството при Стопанската комора на Македонија денеска на свечена седница ќе додели признанија на 37 најдобри шалтерски работници од банки и штедилници за постигнати резултати во  работење со население за 2013 година.

На седницата е најавено присуство и на гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов, како и претставници од банки и од другите финансиски институции, од осигурителниот сектор, државни институции.

По повод меѓународниот ден на штедење, Агенцијата за супервизија на осигурувањето и НБРМ распишаа конкурс за деца и млади за ликовна творба за учениците од основното образование и литературна творба за учениците од средното образование. Темите се „И јас умеам да штедам“ и „Што значи за мене осигурување на домот и семејството“. Ќе бидат доделени 12 награди за избраните најдобри творби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести