четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Денеска е Светскиот ден на мирот

International-500

Последни вести

По повод одбележување на 21 септември, Меѓународниот ден на мирот, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, организира Марш за мир од пред Спомен куќата на Мајка Тереза.

-Дојдете на Марш за мир – особено ако не ви се доаѓа, ако не ви се допаѓа името, ако не верувате дека до мир се доаѓа со одење. Дојдете и ако ви се допаѓа идејата. Ова не е марш за мирот и е Марш за мир. Ова е знак дека не боли неправдата, насилството во училиштето и семејството, недостатокот на солидарност, корупцијата и клиентелизмот. Не боли страдањето во Газа и војните во Украина и Сирија. Не боли немилосрдното сечење на шумите во Амазонија, не боли што „развитокот„ доведе до климатски промени и поплави, стои во повикот на „Меѓаши“.

-Одиме затоа што не сакаме да седиме. Одиме затоа што така сме повеќе заедно. Одиме затоа што сакаме да се радуваме едни со други. Не ве викаме на жалопојки и безнадежност, ве викаме да се придружите на милиони луѓе со кои заедно во недела ќе ја одбележиме нашата потреба за мир. А мир за нас е весело училиште во кое децата се одгледуваат да бидат одговорни и самостојни граѓани и граѓанки а не послушни потрошувачи, мир е за нас етничка различност како богатство, мир е кога не даваме добротворнапомош на сиромашните туку работиме да нема сиромаштија. Слободни медиуми се мир за нас, одговорни и од граѓаните контролирани политичари, повеќе жени на одговорни позиции, сето тоа е мир за нас.

Ако не се согласувате со нас, исто така дојдете. Мир не е едноумие туку постојан дијалог и борба и конфликт – но со почитување и без насилство. Дојдете заедно да се радуваме и да кажеме Марш на празниот збор „мир„ а добредојде на соработката и љубовта, повикува организаторот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести