петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Денеска е светскиот ден на палачинките – прославете го!

palacinkidan

Последни вести

Во светот денеска се прославува Светскиот ден на палачинките.

Оваа популарна слатка има свој ден кој секако се обележува со консумирање на палачинки, а според некои сознанија дури претставува пагански обичај.

Во Германија овој празник се објаснува како „масен“, односно традиционално посветен ден на слатките, додека во негова чест се организираат и карневали во Шпанија, Португалија…

Вие секако можете да уживате во овој ден на сопствен начин, без разлика на обичаите.

Најчитани вести