понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Денеска е Велика сабота, ден пред Христовото воскресение

На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници Велигден. Вечерва се оди во црква каде што се носи црвено јајце.

download (1)

Поврзани вести

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници Велигден. Вечерва се оди во црква каде што се носи црвено јајце. На полноќ сите присутни со песната „Христос воскресе” трипати ја обиколуваат црквата. Во црква се останува за големата литургија, а потоа се причестуваат, се кршат со јајцата и се омрсуваат.

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта на Неговото Воскресение.

На Велигден, верниците си подаруваат едни со други рака на помирување, со традиционалниот поздрав „Христос воскресе” и „Ваистина воскресе“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести