понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Денеска е Велики Петок, Денот на Христовото распетие

cool-body-paint-445-

Поврзани вести

Денеска верниците од христијанска вероисповед го празнуваат Велики петок, кој уште се нарекува и Распет Петок. На овој ден е распнат на крст Исус Христос. Овој ден се смета за најтежок празник во годината, ден кога не се работи дури и не се готви храна.
Верниците денес одат во црква каде оставаат дарови на Распетието Христово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести