четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Денеска и утре студено

cold-weather_thumb_medium500_333

Последни вести

Нов снег и силен ветер нe очекува денеска.

Според прогнозата од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска во утринските часови ќе има зголемување на облачноста и слаби врнежи од снег, особено во западните и северните делови.

Во текот на денот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина до 70 километри на час. Потоа ќе се задржи стабилно, суво и студено време, кое ќе се задржи до петок.

Ветер ќе има во сите денови, но ќе доаѓа од разни насоки. Утринските температури утре и задутре може да се спуштат до – 14 степени. Потоа од петок ќе следува постепен пораст на температурата.

За денеска европскиот метеоаларм има издадено жолто предупредување за целата територија на Македонија. Регионите околу Вардар се во опасност од ветер, а западниот, источниот и охридскиот од мраз и заледување.

Најчитани вести