вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Денеска ќе биде пуштен во употреба патот до „Св. Јован Бигорски“

bigorski-500

Поврзани вести

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска ќе го пушти во употреба рехабилитираниот локален пат што го поврзува манастирот „Св. Јован Бигорски“ со регионалниот пат Маврово – Дебар.

На пуштањето на делницата од спојот со регионалниот пат до манастирот, ќе присуствува и директорот на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски.

Станува збор за рехабилитација и реконструкција на локален пат во должина од околу еден километар. Патот е асфалтиран, извршено е проширување на сите кривини и изведен е потпорен ѕид во должина од 60 метри. Просечната ширина на коловозот е околу шест метри.

Инвестицијата за градежните работи изнесува околу девет милиони денари, обезбедени од заемот од Европска банка за обнова и развој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести