петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Денеска ќе се презентира извештајот за падот на „Кингерот“

trajkovski-kinger500

Последни вести

Босанскиот истражител Омер Кулиќ денеска на прес-конференција ќе го презентира новиот извештај за падот на „Кингерот“ во кој загина претседателот Борис Трајковски и осумчлената делегација.

Кулиќ вчера го предаде извештајот на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на премиерот Никола Груевски и на обвинителот Марко Зврлевски.

Кулиќ неделава им го го предаде извештајот и на босанските власти.

Авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски се случи на 26.февруари 2004 година.

Најчитани вести