среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Денеска ќе се знае редоследот на листите за предвремените избори

sobranie 1

Поврзани вести

Државната изборна комисија денеска ќе ја направи ждрепката за редоследот на листите на гласачкото ливче.

ДИК ги утврди 14-те кандидатски листи за третите предвремени парламентарни избори. Листи поднесоа пет коалиции и девет партии.

ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата За позитивна Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата Достоинство за Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДСМ и коалицијата во ИЕ 1,2,3,4,5,6,7,8 и 9, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во ИЕ 1,2,3,4,5,6,7,8 и 9 и ДУИ во ИЕ 1,2,3,4,5,6,7,8 и 9.

Комисијата за верификација на фактите вчера потврди дека на листите на пратеници нема соработници со тајните служби.

Ова се трети парламентарни избори во Македонија, кои што ќе се одржат за време на вториот круг од претседателските избори, на 27-ми април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести