петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Денеска повремени врнежи и слаб ветер

Screenshot_2

Последни вести

Облачно со повремени врнежи со слаб до умерен интензитет, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 8 степени.

Висина на снежна покривка до 07 часот (во см): 32 Маврови Анови, 10 Лазарополе и Виница, 9 Берово, 7 Пожаране, 4 Крушево и Ѓуриште, 3 Штип и Претор, 1 Струмица, Тетово, Дебар и Тополчани.

Количина на наврнат воден талог во изминатите 24 часа (во л/м2): 24 Дојран, 18 Гевгелија, 16 Струмица, 11 Виница, 10 Берово, 8 Д.Капија и Дебар, 7 Штип, 4 Кавадарци и Маврово, 3 Претор и Пожаране, 2 Скопје, Тетово, Лазарополе и Ѓуриште, 1 Кр.Паланка, Битола и Крушево.

Screenshot_1

Утре ќе има слаби локални врнежи, претежно од снег, а во четврток ќе има преодно стабилизирање на времето. Од петок попладне под влијание на серија влажни бранови од Медитеранот ќе има нови пообилни врнежи од дожд придружени со умерен до засилен јужен ветер и локална појава на грмежи. На планините врнежите ќе бидат од снег.

Најчитани вести