вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Денеска штрајкуваат државните службеници во Грција

grcija-500

Последни вести

Државните службеници во Грција денеска ќе започнат 24- часовен штрајк во знак на протест поради намалување на бројот на работни места во државните институции.

Според грчки суд овој протест е незаконски и штетен и го повика Синдикатот на државните службеници АДЕДИ да не протестира.

Владата во Атина до крајот на годината треба да отпушти 6.500 државни службеници, врз основа на обврските преземени пред меѓународните кредитори.

Државните болници поради штрајкот ќе примаат само итни случаи.

Грција започна со целосна реорганизација на државната администрација, што беше услов за добивање на финасиската програма за спас, договорена со „тројката“ меѓународни кредитори – ЕУ, ЕЦБ и ММФ.

Според договорот со „тројката“, од 1 ноември треба да започне прилагодувањето на новите организациони шеми во Грција, чија цел е развој во јавната потрушувачка

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести