петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Денеска започнуваат Струшките вечери на поезијата

стру-2-

Последни вести

Започнува 53. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“. Со традиционално читање на песната „Т’ га за југ“ пред Домот на поезијата и засадување на дрвце во паркот на поезијата во чест на јужнокорејскиот поет Ко Ун денеска ќе биде означен почетокот на фестивалот.

Фестивалот ќе се одржува пред Домот на поезијата и на отворени сцени во Струга до 24 август, а учесниците следните два дена ќе посетат и други градови низ Македонија.

На фестивалот освен од Македонија ќе учествуваат околу 50 поети од 34 земји.

Според програмата по свеченото отворање во предворјето на Домот на поезијата ќе се одржи меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“, а предвидени се и музичко – поетски перформанс, традиционалните „Ноќи без интерпункција“, симпозиуми на тема „Поезијата и политичкото“.

Предвидено е и меѓународно поетско читање „Матине“ кое ќе се одржи во предворјето на манастирската црква „Св. Богородица“ во Калишта, ќе биде промовирано и списанието „СУМ“, посветено на Струшките вечери на поезијата и проекцијата Поетски времеплов на МРТВ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести