вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Денеска завршува забраната за сообраќање на тешки товарни возила

a7ef72ed471regreg54y45uy45u4b8142ac2eb11f51e93c44

Последни вести

Денес завршува привремената забрана за движење на тешки товарни возила која беше воведена на 1 јули , на патот Гостивар-Охрид . Според времената забрана тешките товарни возила, со над 7,5 тона вкупна маса не можеа да се движат секој петок во интервалите од 15-24 часот, а сабота и недела 7-24 часот.

Ограничувањето не се однесуваше на возила кои превезуваат животни, цвеќе, хуманитарна помош, жито и житни култури и леснорасиплива стока, нафта и нафтени деривати, превоз на опасни материјали и возила кои вршат превоз за компании кои имаат склучено договори за изведување на проекти на државните патишта со ЈП за Државни патишта.

Мерката се воведе со цел да се заштити коловозот од оштетувањата предизвикани од големите осни оптоварувања на тешки товарни моторни возила, во услови на високи дневни температури во текот на летото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести