петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

„Денови на македонската музика“ во Скопје

Фестивалот „Денови на македонската музика“ е прв од ваков вид во државата.

Music-Programming

Поврзани вести

Од четврти до шести април ќе се одржи фестивалот „Денови на македонската музика“, кој ќе се одржи во соработка со Македонската асоцијација за електроакустична музика.

На свеченото отворање во Музејот на македонската борба, со почеток во 18 часот, на програмата ќе биде претставена композицијата „Елеорп 76“ (1976) од Драгослав Ортаков, за која се верува дека е прва електронска музичка композиција од македонски композитор и македонска премиера на композицијата “Macedonian Air Drumming” (1990) од американскиот композитор Неил Ролник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести