четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Денови на македонското културно наследство во Азербејџан

nosiii

Последни вести

Од денеска до 11 ноември во Азербејџан ќе се одржат Денови на македонското културно наследство.

Манифестацијата ќе се одржи во престолнината Баку и во градот Агсу, кој важи за културната ризница, а пред азербејџанската публика целовечерен концерт ќе одржи Културно-уметничкото друштво ,,Дримкол“ од Вевчани кое ќе презентира традиционални песни и ора, носии и обичаи од Македонија.

Професорот Рубин Земон, претседател на научниот совет на Институтот за социокултурна антропологија на Македонија ќе одржи предавање за богатото мултикултурно наследство на Македонија, со прикажување на неколку документарни етнолошки филмови.

Ќе биде поставена и изложба на современи фотографии од културното наследство на Македонија, подготвени во соработка со Центарот за научни истражувања и промоција на културата „ХАЕМУС“ од Скопје.

Организатор и домаќин на манифестацијата „Денови на македонското културно наследство во Азербеџан“ е Организацијата за поддршка и истражување на културно наследство „МИРАС“ од Баку, Азербејџан, предводена од  проф. д-р Фариз Кхалили.

Деновите на македонското културно наследство се поддржани од Министерството за култура на Република Македонија. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести