Спорт

Депортиво му даде отказ на тренерот Санчез

Депортиво му даде отказ на тренерот Санчез
Виктор Санчез повеќе не е тренер на Депортиво Ла Коруња, соопшти шпанскиот фудбалски клуб преку својата веб страна.

Иако Депротиво оваа сезона обезбеди опстанок во Примера, сепак само осум победи и 15.место не беа доволни тренерот Санчез да ја добие довербата од раководството и во новата сезона да го води клубот.

– Донесовме одлука да ја прекинеме соработката со Виктор Санчез. Му се заблагодаруваме за неговиот досегашен ангажман и посветена работа и му посакуваме успех во понатамошната кариера, се вели во соопштението.

За 40-годишниот Санчез, тренерската позиција во Ла Коруња беше прва, откако претходно работеше како асистент во Олимпијакос, Севиља и Хетафе.