Спорт

Дерби во Тетово, Вардар без право на кикс

Дерби во Тетово, Вардар без право на кикс

Денеска ќе бидат одиграни сите натпревари од вонредното, 24. коло од македонската Прва фудбалска лига.

Актуелниот шампион на Македонија, Вардар нема право на нов кикс и мора по секоја цена да забележи триумф во дуелот со домашниот тим на Македонија ЃП.

Најголема борба и неизвесност до последниот судиски свиреж се очекува на дерби натпреварот во Тетово, дуелот помеѓу се подобриот тим на Шкендија и новиот лидер на првенствената табела, Работнички.

Денеска на програмата Ренова – Еуромилк, Гостивар – Металург, Напредок – Пелистер, Брегалница – Хоризонт Т., Македонија ЃП – Вардар, Шкендија – Работнички.