среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Денеска се одбележуваат 69 години од бомбардирањето на Хирошима

11-08-05-73805_2

Поврзани вести

Денеска се одбележува 69. годишнината од бомбардирањето на Хирошима, на која САД на 6 август 1945 година фрли атомска бомба. Градот беше разрушен, а 13 квадратни километри претворени во пустош. Загинаа 117 илјади луѓе, а последиците од атомската бомба ги почувствувале 217.173 луѓе.

Три дена по атомскиот напад на Хирошима, бомбардиран е Нагасаки. Последиците од атомските напади биле катастрофални.

Атомската бомба со силина од 13 килотони е исфрлена од бомбардерот на висина од 9.400 метри. Таа експлодирала над градот, на висина од 600 метри, со што бил предизвикан топлотен бран со температура од 4 илјади целзиусови степени во пречник од 4,5 километри.

На самиот ден на бомбардирањето во Хирошима, кој тогаш имал околу 300 илјади жители, загинале 70 илјади, а од вжештениот воздух уништетни се 70 илјади од вкупно 90 илјади згради.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести