понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Десет ампутации на прсти поради петарди

petardiii

Последни вести

На Детската клиника во Нови Сад имале десетина случаи на ампутација на прсти поради повреда од петарди.

Лекарот Милош Пајиќ вели дека за време на новогодишните празници околу четириесет деца завршуваат во болница бидејќи петардите им пукаат во раце.

-Имаше разни видови изгореници, вели Пајиќ.

Тој наведува дека најмногу деца доаѓаат на Клиниката пред Нова година, но додава дека повреди има се до февруари. Овие десет ампутации се однесуваат на минатата година, а од Клинката не наведуваат дали имале вакви случаи оваа година.

Најчитани вести