четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Десет автомобили кои најмногу се крадат во САД

Според податоците на националното осигурително биро на САД и компанијата за следење возила LoJack, Honda Accord веќе пет години е најкрадениот автомобил и неприконсовен во оваа категорија

accord_1996_4

Последни вести

Според податоците на националното осигурително биро на САД и компанијата за следење возила LoJack, Honda Accord веќе пет години е најкрадениот автомобил и неприконсовен во оваа категорија. Посебно интересно е што овој модел минатата година бил најкраден во САД, односно кражби на Honda Accord од производство од 1996 година имало 8.637. Од Бирото го објаснуваат овој феномен едноставно „ Honda Accord е многу популарен автомобил“, не навлегувајќи дали е тоа поради тоа што лесно може да се украде овој модел.

„Објаснувањето е едонставно, земјаќи во предвид дека Honda Accord е најпродаваното возило во Америка. По патиштата ги има многу. Често се дел од сообраќајни несреќи и голема е побарувачката за нивни делови. Затоа и се крадат“, вели Патрик Кленси од LoJack.

Ова е целосната листа за најкрадени автомобили за 2013 година во САД:

1.Honda Accord
2.Honda Civis
3.Toyota Camry
4.Toyota Corolla
5.Chevy Silverando
6.Acura Integra
7.Cadillac Escalade
8.Ford F350
9.Nissan Altima
10.Chevy Tahoe

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести