вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Десет демонстранти и тројца војници се повредени при судирите во Киев

nemiri-ukraina

Поврзани вести

За време на судирите меѓу демонстрантите и силите за безбедност пред украинскиот Парламент во Киев се повредени 10 демонстранти, од кои еден е со откината рака, пренесе изданието „Лига“.

Повеќето од повредените се со повреди во пределот на главата, а две жени се здобиле со рани од гумени куршуми.

Според руската агенција „Интерфакс“ во судирите се повредени тројца војници од внатрешната војска. Војниците се повредени откако демонстрантите се обиделе да го пробијат полицискиот кордон и да стигнат до Врховната Рада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести