сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Десет факти за човечкото тело кои ретко кој ги знае

devojka-na-bazenu-1406030099-42366

Последни вести

Дали се знаеле дека во текот на животот губите и до 18 килограми кожа, дека не можете да се скокоткате сами себе и дека со исплуканата плунка можете да наполните два базени.

Човечкото тело е сеуште една голема мистерија која научниците непрекинато ја истражуваат за да можат да ги откријат неговите тајни.

Меѓу сите тие необични факти, електронските медиуми ги издвоија 10-те најинтереси за кои многумина никогаш и не слушнале:

1. Носот има неверојатна меморија, бидејќи е во состојба да запамети до 50 илјади различни мириси.

2. Со околу 500 илјади жлезди, нашите стапала можат да произведат и до литар ипол пот дневно.

3. Количината на плунката која се произведува во текот на животот може да наполни два базени.

devojka-na-plazi-1407429233-43724

4. Невозможно е да се скокоткате сами себе.

5.Единствените цицачи кои можат да дишат и голтаат истовремено се луѓето.

6. Околу 40 илјади километри е должината на човечките крвни садови, што е доволно со нив Земјата да се замотка околу екваторот.

7. За 30 минути човечкото тело може да произведе доволно топлина за да се загреат два литра вода.

devojka-u-krevetu-1407338110-43686

8. Во текот на животот, човекот во просек губи 18 килограми кожа.

9. Мажите произведуваат близу 10 милиони сперматозоиди дневно што доволно да се обнови човештвото за шест месеци.

10. Женските јајници произведуваат 500 илјади јајчани ќелии од кои само 400 можат да бидат оплодени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести