недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Десет години аргентинска магија

messi

Поврзани вести

На 16. октомври 2004 година Лионел Меси за првпат во неговата кариера истрча на зелениот терен за време на официјален меч.

Тогашниот тренер на “каталонците”, Френк Рајкард му даде шанса на 17-годишниот Меси на натпреварот против Еспањол, а од тој момент па се до денес останатото ќе биде запишано во аналите на светскиот фудбал.

Меси во својата 10-годшна кариера успеа да освои 3 титули во Лигата на шампионите, 6 титули во шпанската Примера, а во 4 наврати беше прогласуван и за најдобар светски играч во изборот на ФИФА.

Според многумина, единствено нешто кое му недостасува на малиот Аргентинец е мундијалската титула, со што компарациите со неговиот сонародник Марадона конечно ќе добијат на тежина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести