четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Десет мртви и 30 исчезнати во бродска несреќа во Либија

pirates_0

Последни вести

Најмалку десет имигранти настрадале, а околу 30 се водат за исчезнати во бродска несреќа која се случила во водите на Либија, пренесуваат италијанските медиуми.

Несреќата се случила кога преполн брод од Северна Африка пробал да доплови до Италија, која е на 40 километри од италијанскиот брег.

Екипажот на трговскиот брод оф Сингапур успеала да извлече од море 55 лица, по што италијанската приморска служба добила извештај за несреќата.

Преживеаните имигранти навеле дека на бродот имало стотина лица.

Италијанските граничари упатиле апел до сите бродови да се упатат кој местото на несреќата и да ги побараат евентуално преживеаните патници, додаваат италијанските медиуми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести