понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Десет новозаразени со морбили викендов во Скопје

Нови случаи на заразени од мали сипаници, поголемиот дел од заразените не биле вакцинирани.

morbili

Поврзани вести

Десет нови случаи на мали сипаници се регистрирани викендов во Скопје, со што бројот на заболени лица се искачи на 45, а само во март има 28 случаи.

Меѓу заболените има две деца на 14 и 21-но месечна возраст. Другите осум се од 27 до 43 години. Тројца биле хоспитализирани на Инфективната клиника. Најголемиот дел од новите случаи не биле вакцинирани.

Во главниот град во четвртокот беше прогласена епидемија на мали сипаници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести