вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Десет припадници на ИД приведени во Турција

privedeni

Последни вести

Турската полиција денеска соопшти дека при рација во провинцијата Сакарја, во северозападна Турција, привела 10 припадници на екстремистичката група Исламска држава (ИД).

Турските медиуми наведуваат дека се претпоставува оти приведените припадници на ИД се државјани на Турција.

Полицијата минатиот месец упаси петмина Турци осомничени дека се припадници на ИД, откако властите објавија дека стотина турски државјани им се приклучиле на џихадистите во Сирија и Ирак.

Најчитани вести