четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Десет рудари загинаа при експлозија во рудник

rudari

Последни вести

Десет лица го загубија животот денеска при експлозија во рудник за јаглен во градот Џиси во североисточната кинеска провинција Хеилонгџијанг.

Детали за несреќата не се објавени, а истрагата е веќе во тек.

Кинеските рудници важат за најнебезбедни во светот и покрај напорите на властите за зголемување на мерките за безбедност при работа.

 

Најчитани вести