среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Десет руски граничари се удавија

Според извештаите, несреќата се случила бидејќи граничарите не ги почитувале безбедносните правила и не носеле појаси за спасување.

granicari

Поврзани вести

Дест руски граничари загинаа во несреќа на море, недалеку од Јужните Курилски острови, јавија руските медиуми.

Медимуите наведуваат дека патролата на граничари со гумен чамец во водите недалеку од Јужните Курулски острови отишла во проверка на брод, кога ги првертел голем бран. Никој од граничарите не успеал да стигне до брегот кој бил оддалечен околу 500 метри.

Руски бродови и хеликоптер трагаат по евентуални преживеани и до сега се пронајдени четири тела.

Областа во која се случи несреќата е позната по силните подводно струи.

Според извештаите, несреќата се случила бидејќи граничарите не ги почитувале безбедносните правила и не носеле појаси за спасување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести