недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 47

Десет Сиријци осомничени за самоубиствениот напад во Истанбул

sud

Последни вести

Турскиот суд го продолжи притворот за 10 Сиријци, осомничени за самоубиствениот напад во Истанбул во вторникот, при што загинаа 10 германски туристи.

Вкупно 17 државјани на Сирија вчера беа изведени пред суд во Истанбул под сомнение дека се поврзани со напаѓачот. Шестмина од нив беа ослободени со кауција.

Турските власти соопштија дека извршителот на нападот бил сириски државјанина поврзан со Исламска држава.

Ниту една група досега не презеде одговорност за нападот.

Најчитани вести