недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 9

Десет сочни приказни за сексот

sexy-hips-stomach19

Поврзани вести

Дури и ако важите за експерт за секс, без разлика дали станува збор за пракса или теорија, секако, не знаете баш се’! Еве 10 навистина интересни и неверојатни факти за сексот.

  1. Вибратори првично имале поинаква намена

Вибраторите биле измислени во 19 век и првично биле наменети за намалување на хистеријата кај жените.

  1. Колку се сперматозоиди се излачуваат во една ејакулација

Просечниот човек во износот на спермата што ја излачува во просечна ејакулација има околу 300 милиони сперматозоиди, но само еден е доволен за да ја оплоди женската јајце клетка.

  1. Што е првото нешто што луѓето го прават после секс?

Иако се веруваше дека луѓето по сексот палат цигара или се тушираат, студиите велат дека 36% од луѓето после секс, прво го проверуваат нивниот вашиот Фејсбук и Твитер профил.

  1. Кој пол има секс почесто?

Иако важи мислењето дека мажите имаат секс почесто од жените, жените се тие кои имаат секс 17% почесто од мажите.

  1. Најдолгиот оргазам

Најдолгиот женски оргазам трае 20 секунди, машкиот само 6 секунди.

  1. Оргазмите се здрави

Го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, рак, рак на дојка, или депресија.

  1. Намалување на телесната тежина

30 минути активен секс – 200 калории помалку.

  1. Жените телефонираат за време на сексот

Најмалку 12% од жените признале дека користат телефон за време на секс.

  1. Жените кои сакаат нивните тела имаат подобар секс

Без разлика на тоа како другите ве гледаат – важно е дека сами на себе си сте убави и заводливи. Ако се сакате себе си, ќе го плените и вниманието на другите.

  1. Храната е секси

Иако тоа не им звучи логично на повеќето луѓе, многумина веруваат дека разговорот за храна е секси како и самиот секс.

Најчитани вести