среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Десет сообраќајки во Скопје во изминатото деноноќие

policijanoke4

Последни вести

Во текот на изминатите 24 часа, на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 10 сообраќајни незгоди.

Од нив, пет се со последица материјална штета и четири се со последица телесна повреда во кои со телесни повреди се здобиле еден возач на патничко моторно возило, четворица сопатници и двајца пешаци.

Случена е и една незгода со тешка телесна повреда во која со тешки телесни повреди се здобил еден пешак.

Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се 40 возачи коишто не го почитувале ограничувањето на брзината на движење со возилото, од нив 18 возачи се движеле со брзина поголема од 90 километри на час во населено место, 28 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, 10 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување со возилото, како и седум возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и истите се исклучени од сообраќај, односно не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин.

Од страна на специјалното возило пајак, отстранети се 75 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

За денес нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

 

Најчитани вести