петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Десетици патишта во Романија се затворени поради лошото време

sneg

Поврзани вести

Околу 5.000 романски војници беа мобилизирани за да го расчистат снегот по патиштата на Романија по формирањето на снежна покривка со висина од околу половина метар, пренесуваат локалните медиуми.

Десетици патишта во Романија, вклучувајќи ги и трите главни автопати, беа затворени поради снежната бура. Железничкиот сообраќај исто така е во застој. Засега источниот и јужниот дел на земјата се најтешко погодени од снежните врнежи.

Обилните снежни врнежи и силните ветрови беа причина за прекин на електричбата енергија во 27 области во близината на главниот град Букурешт.

Во меѓувреме, автопатите се затворени, за да се спречи метежот на патиштата кон Букурешт.

Во многу делови на Романија училиштата денеска и утре ќе бидат затворени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести