четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Десетици погинати во напади околу аердромот во Триполи

B0668D11-7215-41FC-96BE-397ECC5DDF53_mw1024_s_n

Поврзани вести

Либиската привремена влада соопшти дека 22 лица поогинале во текот на борбите за контрола на аеродромот над Триполи.

Во соопштението е наведено дека вооружените групи гранатирале цивилни цели со што загрозиле илјадници луѓе, а приморале и стотина семејства да ги напуштат своите домови, соопштува АП.

Либија е зафатена од најтешкиот бран на насилство по 2011 година кога е убиен долгогодишниот диктатор Моамер Гадафи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести